انواع مختلفی از بتن وجود دارند که براساس مصالح به کار رفته، طرح اختلاط، روش ساخت، محل کاربرد، نوع واکنش هیدراتسیون و … از یکدیگر متمایز می شوند. در ادامه بتن آزادگان تلاش کرده تا تقریبا انواع بتن های موجود توضیح داده شوند.

انواع بتن چیست؟

انواع بتن را می توان از جهات مختلف بررسی نمود.یکی از ویژگی های مهم بتن که باعث گسترده تر شدن دامنه کاربرد آن شده است، وجود انواع مختلفی از آن است که هر کدام برای شرایط کاری و نیازهای متفاوتی مناسب هستند.

انواع مختلفی از بتن وجود دارند که براساس مصالح به کار رفته، طرح اختلاط، روش ساخت، محل کاربرد، نوع واکنش هیدراتسیون و … از یکدیگر متمایز می شوند. هر کدام از این بتن ها خواص و کاربردهای مخصوص به خود را دارند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

بتن سبک

بتن سبک (Lightweight concrete) ماده ای است با تركیبات جدید و فوق العاده سبك و مقاوم  و یکی از مصالح مهم و کار امد در صنعت ساختمان مدرن که دارای کاربرد های متنوعی است.قاب های ساختمانی چند منطقه و دیوارهای جداکننده ,سقف های پوشاننده, صفحات انعطاف پذیر پل ها, عناصر پیش تنیده وپس تنیده وبقیه اجزا از جمله این مواد هستند .

مواد تشكیل دهنده بتن سبك عبارت است از ماسه، ورموكولیت، پرلیت، سنگ بازالت و سیمان تیپ 2 و

معایب :زمان خشک شدن طولانی‌تر،در زمان عمل‌آوری حساسیت آن نسبت به مقدار آب بسیار بالا است و نیاز به مخلوط کردن طولانی‌تر در مقایسه با انواع معمولی بتن

بتن متخلخل ( اسفنجی )

بتن متخلخل یا اسفنجی (aerated concrete) اجازه می دهد آب از آن عبور کند و باعث مدیریت رواناب حاصل از بارندگی و تغذیه ی منابع آب زیرزمینی می شود و مواد تشکیل دهنده آن سیمان پرتلند، سنگدانه درشت، مقدار کم یا فاقد ریزدانه،آب و مواد افزودنی می باشد.

تن‌های اسفنجی در واقع نوعی از بتن‌های سبک هستند که دارای ساختار پوک و متخلخل هستند.

بتن‌های اسفنجی اگر چه مقاومت خوبی دارند اما نمی‌توان از آن‌ها استفاده سازه کرد چرا که استحکام مکانیکی این بتن در برابر ضربه کم است در نتیجه عمر کمتر بتن را نتیجه می شود.

بتن متخلخل یا اسفنجی,انواع بتن

بتن سنگین وزن

بتن سنگين ( Heavy weight concrete ) بتنى است كه اساساً داراى وزن مخصوص بیشتری نسبت به انواع بتن است.بتن سنگین به طور ويژه به عنوان سپر محافظ در مقابل تشعشع به كار مى‌رود.

این نوع بتن در ساخت وزنه هاى تعادلى و در مواردى كه بدون افزايش حجم نياز به افزايش بار مرده سازه وجود دارد نيز، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معایب : حمل، شكستن و دانه بندى سنگدانه ها جهت تهيه بتن سنگين پرهزينه است و اختلاط، حمل و نقل و ريختن آن هزينه بالاترى نسبت به بتن معمولى دارد.

بتن سنگین وزن,انواع بتن

بتن رنگی

بتن رنگی (colored concrete)،بتنی است که سطحی با مقاومت بالا در برابر سایش ایجاد می کند که برای مکان های که رفت و آمد زیاد مثل  پیاده رو ها است ، و گاها به عنوان کفپوش بتنی بر روی سطوح بتنی اجرا می شود.

بتن رنگی دارای رنگ دانه هایی است که می تواند مختلف باشد که عموماً از منظر زیبایی مورد توجه قرار میگیرید.

بتن های رنگی به دو نوع تقسیم می شوند: 1. بتن رنگی ساده 2. بتن رنگی صنعتی.

بتن رنگی,انواع بتن

بتن با مقاومت بالا

مهمترین نکته در تهیه و ساخت بتن با مقاومت (High Performance Concrete) بالا این نکته است که تا حد امکان نسبت آب به سیمان را در بتن کاهش دهیم که به این منظور می توانید از روان کننده ها و فوق روان کننده های موجود در بازار استفاده کرد.

همچنین به منظور بالا بردن مقاومت از سنگدانه های مقاوم و کاهش حداکثر اندازه سنگدانه در بتن و همچنین از مواد ریزدانه با اندازه های بسیار ریز برای متراکم تر کردن بتن استفاده می شود.

از نمونه بتن ها با مقاومت بالا می توان به بتن خود متراکم و بتن الیافی اشاره کرد.

بتن با مقاومت بالا,انواع بتن

بتن الیافی

بتن الیافی (Fibrous concrete) به دلیل داشتن الیاف، دارای خواص مناسبی همچون شکل‌پذیری بالا، مقاومت فوق‌العاده، قابلیت جذب انرژی و پایداری در برابر ترک خوردن را دارا می‌باشد، انواع الیاف مورد استفاده در بتن عبارت است از : الیاف P.P، الیاف شیشه، فولادی، سنتیک و …

استفاده از بتن الیافی در همه موارد از بتن سنتی به صرفه‌تر نمی‌باشد. اما بر اساس برآوردهایی که توسط بعضی از متخصصین کشور انجام گرفته است.

در جاهایی که سرعت اجرای بالا مد نظر است و یا نیاز به پاشش بتن روی سطوحی است که شبکه‌بندی‌‌های سنتی مشکل و زمان‌بر بوده یا جواب‌گوی کار نیست، هزینه استفاده از بتن الیافی نسبت به مشابه سنتی خود کمتر می‌باشد.

بتن الیافی,انواع بتن

بتن خود متراکم

بتن خود متراکم (Self-consolidating concrete) بتنی است با کارایی بالا که قادر است تحت وزن خود و بدون انجام هیچ گونه عملیات متراکم سازی درون قالب حرکت کرده و با عبور از بین فواصل کم موجود در قالب،قالب را به خوبی فرا بگیرد، بی آنکه هرگونه ناپایداری از قبیل جداشدگی دانه ها در آن اتفاق بیفتد.

از این نوع بتن در محل هایی که امکان دسترسی مستقیم برای متراکم کردن نیست، مانند بتن ریزی سدها و هم چنین در مکان هایی با حجم آرماتور بالا که متراکم کردن بتن مابین میلگردها مشکل است و نیز در مواردی که بتن ریزی اشکال پیچیده مانند قوس های بتنی موردنظر است،استفاده می شود.

بتن خود متراکم شونده,انواع بتن

بتن اکسپوز

بتن اکسپوز یا بتن نما به پنل های پیش ساخته بتنی گفته می شود که روی سطح پایانی کار، بر روی نمای داخلی، خارجی یا کف، نصب می شود.

بدین معنی که پس از نصب این پنل از پوشش یا مصالح دیگری بر روی آن استفاده نمی شود. لذا کیفیت و سطح ظاهری بتنی که به عنوان پنل نهایی نصب می شود از اهمیت زیادی برخوردار است.

این امر به ویژه در سازه های عمومی و بنا ها و سازه های معماری نقش خود را بیشتر نمایان می نماید.

به جهت اهمیت مقاومت پنل ها در تحمل شوک های حرارتی و همچنین مقاومت در برابر جذب آب، از افزودنی های ویژه ای در بتن اکسپوز استفاده می شود.

بتن اکسپوز,انواع بتن

بتن آب بند

بتن آب بند (waterproof concrete) یکی از محصولات ویژه ساختمانی است برای مواردی اطلاق می‌شود که از روش‌های مکانیکی و شیمیایی برای نفوذ و عبور آب از یک سازه بتنی جلوگیری می‌کنند.

در ساختار این نوع بتن از دو شیوه آب بندی استفاده می‌شود. زمانی که آب بندی به‌صورت یک لایه خارجی انجام می­شود، طبیعتاً طول عمر این لایه با طول عمر بتن رابطه مستقیم دارد.

شاید بزرگ‌ترین نقص بتن آب بند را با ضعف آن در برابر مواد اسیدی و خورنده دانست.

بتن آب بند,انواع بتن

بتن معمولی

به بتن معمولی، بتن یا وزن معمولی و یا با مقاومت معمولی نیز گفته می شود. به این ترتیب وزن مخصوص بتن سبک بسیار کمتر از بتن ساخته شده یا سنگدانه معمولی می شود.

در ساخت بتن های سبک، مهمترین عامل سبک بودن وزن آن است و میزان مقاومت در درجه اهمیت بعدی قرار دارد، و به همین علت آیین نامه ها معمولا حداکثر میزان وزن آن را بیان می کنند.

معایب : مقاومت کششی بتن معمولی کم است بنابراین به منظور جلوگیری از ایجاد ترک، باید بتن را تقویت کرد.

بتن معمولی,انواع بتن
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس: تهران  آزادگان  روبروی ورودی یافت آباد  بتن آزادگان

موبایل:

37 69 146 0912
01 61 115 0912

تلفن:

55247575 (021)
55247576 (021)

ایمیل :
betonazadegan@gmail.com

درباره بتن آزادگان

این واحد تولیدی با تولید و توزیع بتن با کیفیت و مطابق با استاندارد های داخلی و بین المللی تاکنون مفتخر بوده به عنوان یکی از برترین تولید کنندگان بتن آماده استاندارد در سطح شهر تهرانباشد.