بتن آماده چیست؟

بتن آماده یا (RMC (Ready-mix concrete پر تولیدترین ماده صنعتی در جهان می باشد، ساختار بتن آماده از ذرات شن و ماسه و چسبی که از سیمان و آب به هم وصل شده اند که این ماده ها به نسبت مشخصی باهم ترکیب می شوند.

به این میزان مشخص طرح اختلاط می گویند، بنابراین بسته به بزرگی ذرات شن و ماسه و میزان سیمان و آب می تواند مقاومت های مختلفی داشته باشد و در جاهای مختلفی بسته به نوع کاربرد و هدف مورد استفاده قرار گیرد.

بتن آماده به دو صورت تولید می شود، تهیه بتن در محل کارگاه صورت گیرد یا به صورت بتن آماده در کارخانه سیمان یا فضای بچینگ مخصوص این کار تولید ‌شود و بعد با میکسر ها یا کامیون ها به محل فرستاده ‌شود.

این کار باعث می شود تا مخلوط عالی برای محل ساخت، تولید شود. بتن آماده در هر محلی که استفاده می شود در برابر عواملی طبیعی و غیر طبیعی چون زلزله، آتش، سیل، تگرگ، باد و… مقاوم می باشد.

بتن-آماده-بتن آماده چیست-بتون-آماده

بتن-آماده-بتن آماده چیست-بتون-آماده

مراحل تولید بتن آماده

بتن آماده شامل مقادیری مشخصی سیمان ، آب، سنگ آهک و افزودنی های معدنی و شیمیایی بتن است و مقدار مصرف هر کدام بستگی به نیاز مشتری و جایی خواهد داشت که قرار است از این بتن استفاده شود.

در کارخانه‌های اتوماتیک بتن آماده مواردی مانند وزن بتن، نسبت آب به سیمان، دوز مخلوط، رطوبت، و میزان دقت برای تولید بتن با کیفیت مورد نظارت و بازبینی قرار می‌گیرد.

تمام مواد تشکیل ‌دهنده برای آماده‌سازی بتن آماده از لحاظ کیفیت آنها در یک آزمایشگاه برای انطباق با استاندارد های داخلی و بین‌المللی مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

و همین طور میزان رطوبت این بتن نیز مورد آزمایش قرار می‌گیرد، که یعنی کنترل و اندازه نسبت آب به این بتن است.

در آخر بعد از کنترل کیفییت و بازبینی مواد تشکیل دهنده، به ورودی کارگاه ریخته می‌شوند و بعد از گذشت زمان مشخص بتن در میکسر ها انتقال داده می‌شود و به محل ساخت‌ و ساز انتقال داده می‌شود.

این کار باعث می‌شود که استفاده از بتن به‌صورت تازه انجام شود و حتی کارخانه بتن به محل کار نزدیک باشد، بلافاصله امکان استفاده از بتن وجود داشته باشد.

کاربرد بتن آماده؟

کاربرد اصلی بتن آماده در ساخت بتن مسلح در پی ساختمان ها یا در ساختمان های اسکلت های بتنی است. کاربرد های دیگر آن در ساخت راه با روسازی بتنی راه ها و ساخت عرشه پل ها، در فضاهای باز و پر ترافیک به دلیل مقاومت بالا، اجزای پیش ساخته ساختمان برای نصب پله پیش ساخته و پله گرد، فونداسیون های ویژه مثل دیوار ها، شمع ها، دیوار های پشتیبانی، سازه های مختلف و… کاربرد دارد.

یکی دیگر از کاربردهای این بتن، کفپوش بتنی است که این نوع کفپوش ها به دلیل ظرفیت گرمایی بالای بتن، مقاومت و تنوع در رنگ بتن، کفپوش‌ های مناسبی برای فضای داخلی ساختمان ها هستند.

این بتن از نظر ویژگی ها و خواص تفاوت چندانی با بتن اختلاط شده در کارگاه ها ندارد ولی مزیت های ویژه ای مثل کیفیت بالاتر نسبت به آن دارد.

پس استفاده از بتن آماده در هر پروژه ای امکان پذیر است ولی استفاده از آن در برخی از پروژه ها ضروری بوده و منطقی تر به نظر می رسد.

بتن آماده و کاربرد آن

بتن آماده و کاربرد آن

مزایای بتن آماده ؟

استفاده از این بتن برای مشتری مزایای زیادی در پی دارد مانند:

امنیت ساختمان‌های بتنی بیشتر است چون احتمال  شکستن، سوختن یا خراب شدن ساختمان‌های بتنی در هر شرایطی بسیار پایین است.

این بتن نقش به سزایی را برای  جلوگیری از ورود هر مواد آلرژی‌ زا مثل گرد و غبار و مواد آلاینده به داخل ساختمان را دارد.

تولید بتن کاره پر سرو صدایی و همراه با آلودگی بیش از حد هوا هست. با داشتن مخلوط بتن، دیگر نگرانی با مواجه شدن با سروصدا و آلودگی هوا داشته باشید.

در تولید و تهیه ی این نوع بتن سنگ دانه های آهنی استفاده نشده است و بتن آماده با استاندارد های داخلی و بین المللی تولید شده و از استحکام و دوام خیلی خوبی بهره مند می باشد.

استفاده از میکسرها در طول حمل از جدایی دانه ها و کاهش کارآیی جلوگیری می کنند، همچنین راحتی در ساخت مقادیر کم بتن و بتن ریزی متناوب از مزایای این نوع بتن هست.

خروجی حاصل از هر میکسر بین 4 تا 5 مترمکعب در هر ساعت است، ولی برای این بتن میزان خروجی به هر ساعت بین 30 تا 60 مترمکعب است.

در تولید بتن، سوخت کمتر استفاده می‌شود و آلودگی گرد و غبار کمتر می‌شود چون از سیمان فله‌ای به‌جای سیمان کیسه‌ای استفاده می‌شود.

در نتیجه کاهش میزان مواد مصرفی در فرآیند ساخت بتن آماده باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.

خرید زمین دماوند

معایب بتن آماده؟

بتن آماده علاوه بر مزیت های زیادی که دارد با برخی معایب همراه هست:

زمان انتقال بتن آماده به محل ساخت و ساز

در کارگاه تولید بتن، مواد با هم ترکیب می‌شوند و با افزودن آب به این فرآیند انجام واکنش‌ های شیمیایی صورت می‌گیرد. پس زمان مورد نیاز برای حمل و نقل بتن از کارگاه تا محل پروژه ساختمانی یک بازه زمانی بحرانی محسوب می‌شود.

اگر این مسافت طولانی باشد، بهتر است آب و مواد افزودنی در محل به بتن افزوده شود یا از مواد کند کننده و خاکسترهای بادی استفاده شود تا فرایند اختلاط مواد کندتر صورت گیرد و در طول مسافت طولانی بتن سخت نشود.

ترک خوردگی و انقباض بتن آماده
وقتی که بتن خیس می شود، منقبض خواهد شد، بتن می تواند در طول یک سطح 10 فوتی (3.05 متر)، 1.16 اینچ (1.59 میلی متر) منقبض شود.

این مسئله تنش را در داخل بتن ایجاد می کند و باید توسط مهندسینی که با بتن آماده کار می کنند، مورد بررسی قرار گیرد.

انواع بتن آماده

این بتن در انواع مختلفی تولید می شود، که هر کدام با خواص ویژه ای، برای مصارف خاصی کاربرد دارند و استفاده می شوند انواع مختلف بتن آماده عبارت‌اند از:

بتن آماده استاندارد

بتن آماده استاندارد (Standard Ready-Mix Concrete) ساده‌ترین و درعین‌ حال پرکاربردترین نوع این بتن است که از مواد ساده و اصلی بتن ساخته می‌شود.

این بتن به دلیل انعطاف‌پذیری زیاد در طراحی، کاربردهای گسترده‌ ای در بخش‌های مختلف ساختمانی دارد.

بتن-آماده-استاندارد

بتن-آماده-استاندارد

بتن متراکم

بتن متراکم یا غلتکی (Roller-compacted Concrete) با تراکم بسیار بالا و تحت‌فشار بسیار بالا تولید می‌شود و درصد آب بسیار کمی دارد. بتن RCC معمولا در ساخت پل و سازه‌های عظیم استفاده می‌شود و از بتن معمولی سفت‌تر می باشد و این نوع بتن به سختی شکل داده می شود.

بتن-متراکم

بتن-متراکم

بتن خود تراکم

بتن خودتراکم (Self-consolidating Concrete) یک نوع بتن آماده است که حاوی آب بالایی است و به‌ راحتی و بدون نیاز به هیچ نیروی مکانیکی بالا شکل‌ دهی می‌شود.

جابه جایی این نوع بتن به آسانی صورت می گیرد و در بعصی ساختار های خاص استفاده می شود.

بتن-خود-متراکم

بتن-خود-متراکم

بتن پیش‌ساخته

بتن پیش‌ساخته (Pervious Concrete) یکی از انواع خاص بتن‌های آماده است که تخلخل بسیار بالایی دارند.

این بتن‌ها در برخی کاربرد های خاص استفاده می‌شود و به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت و آب باران به کار برده می‌شوند.

بتن پیش‌ساخته، معمولا در ساختمان پارکینگ و پیاده‌روها استفاده می‌شود.

بتن-پیش‌ساخته

بتن-پیش‌ساخته

بتن تقویت‌شده با فیبر

بتن تقویت‌شده با فیبر (Fiber-reinforced Concrete) دارای مواد فیبری است که مقاومت ساختاری بتن را بسیار افزایش می‌دهند.

انواع مختلف الیاف شامل فیبر فولادی، فیبر مصنوعی و الیاف شیشه‌ای همراه با مخلوط بتن استفاده می گردد.

از این بتن تقویت شده با فیبر برای کنترل انقباض و جلوگیری از نفوذ پذیری بالا استفاده می شود.

بتن-تقویت-شده-با-فیبر

بتن-تقویت-شده-با-فیبر

بتن سیال

بتن سیال (Fluid-fill Concrete) بیشتر برای درزگیری و تعمیر بخش‌های مختلف لوله‌ها و کابل‌ها مورد استفاده قرار می گیرد.

بتن-سیال

بتن-سیال

بتن معماری و تزئینی

بتن معماری و تزئینی (Architectural and Decorative Concrete) بیشتر در ساخت قطعات ساختاری استفاده می‌شود و در سالیان اخیر، شیوه‌های متعددی برای طراحی معماری و تزئین ساختمان استفاده می‌شود که به یک نوع بتن نرم و خاص نیاز دارد.

از این نوع بتن در اطراف استخرها، پیاده‌روها و راه‌ها ورودی استفاده می‌شود.

همچنین از شیوه‌های حکاکی نیز می‌توان بر روی سطح بتن معماری و تزئینی استفاده کرد.

بتن-معماری-و-تزئینی

بتن-معماری-و-تزئینی

ساخت بتن آماده در کارخانه و انتقال

بتن آماده به دو شکل ساخته می شود، نوع سیستم مرکزی و نوع کامیون های مخلوط کن. در نوع اول بتن، در یک کارگاه مرکزی ساخته شده و سپس توسط میکسر ها به محل کار حمل می شود.

در نوع دوم مصالح در کارگاه مرکزی پیمانه شده، البته اختلاط حین حمل و یا قبل از تخلیه بتن، در کامیون انجام می شود، مخلوط کردن حین حمل این اجازه را می دهد که بتن با تغییرات کمتر و با تأخیر قابل استفاده باشد.

ولی ظرفیت این نوع کامیون ها کم تر از ظرفیت کامیون های حمل کننده بتن آماده می باشد.جهت رفع عیب کاهش ظرفیت، بعضی اوقات بتن تا حدی در کارگاه مرکزی مخلوط شده و بقیه اختلاط در راه صورت می پذیرد.

بایستی توجه داشت که بهم زدن یا مخلوط کردن که توسط دوران مخلوط کن صورت می گیرد متفاوت است.

قیمت بتن آماده 

یکی از نکات بسیار مهم این می باشد که قیمت روز این ماده به چه شکل هست؟

به طور کلی آمار جامع از قیمت این ماده در دو سال 1398 و سال 1399 در اختیار ما قرار گرفته است که طبق مرجع رسمی قیمت سال 1398 متاثر از قیمت سال 1397می باشد.

نکته ای مهم در اینجا می باشد که شما باید حتما بدانید که قیمت بتن آماده وابسته به استان پروژه ی مورد نظر متفاوت می باشد و حتما باید از چند شرکت که در استان پروژه میباشد استعلام بگیرید.

ولی به طور کلی بر اساس آمار بدست آمده قیمت بتن آماده در سال 1398 ، 36 درصد نسبت به سال 1397 افزایش داشته و دلیل آن آفزایش قیمت مواد خام بتن میباشد و در سال 1399 ما با افزایش 45 درصدی روبرو بوده ایم.

اگر به اطلاعات بیشتر در مورد بتن آماده نیاز دارید بر روی اینجا کلیک کنید.

راهنمای خرید بتن آماده

اگر قصد خرید بتن آماده را دارید، یک سانتی ‌متر یا متر نواری معمولی بردارید و ابعاد محل مورد نیاز خود را با دقت اندازه‌ گیری کنید. بهتر است از واحد متر استفاده کنید که مرسوم تر است.

پس از محاسبه اندازه این چند قسمت آنها را در یک ماشین حساب ضرب کرده و جواب را به صورت مترمکعب به کارخانه تولید بتن ارائه دهید.

اگر در انجام این مراحل با مشکل روبرو هستید، سایت‌های مختلف اینترنتی وجود دارند که امکان محاسبه حجم بتن را به شما می‌دهند.

اندازه‌های به دست آمده را به این سایت ها بدهید و میزان خرید بتن مورد نیاز خود را محاسبه کنید.

برای سفارش، میزان روانی این بتن یا اسلامپ در خواستی در محل تحویل بتن تعیین گردد.

دامنه معمول اسلامپ برای بیشتر کاربردها بین ۷۵ تا ۱۰۰ میلیمتر می باشد.

ولی برای ساخت وسازهای با قالب لغزنده بیشترین اسلامپ تا ۵۰ میلیمتر مورد نیاز است ولی اسلامپ بالاتر تا محدوده ۱۷۵ میلیمتر به طور معمول برای دیوار حائل استفاده می شود.

از تولید کننده بتن مورد نظر بخواهید که درصد کمی هوا به بتن اضافه کند چون وجود مواد شیمیایی به همراه هوا باعث می‌شود که حباب‌های هوا درون بتن ایجاد شود.

از این طریق از ایجاد تنش، انقباض و انبساط جلوگیری میشود، این مورد باعث می‌شود بتن در مقابل تغییرات هوا مقاوم تر باشد.

خرید بتن آماده شرایط خاص خود را دارد و با توجه به نوع پروژه می‌توان تعیین کرد که تا چه اندازه می‌توان از این بتن استفاده کرد.

خرید بتن آماده

یکی از عواملی که در قیمت بتن ها تاثیر میگذارد کیفیت عیار بتن می باشد. هرچه عیار آن پایین تر باشد قیمت بتن آماده ازران تر می شود.

یکی دیگر از مواردی که در قیمت بتن آماده تاثیرگذار می باشد مسافت کارخانه بتن از محل کار شما است.

لذا برای سفارش حتما سعی کنید از نزدیک ترین کارخانه نسبت به محل کار خود بتن آماده مورد نظرتان را تهیه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آدرس: تهران  آزادگان  روبروی ورودی یافت آباد  بتن آزادگان

موبایل:

37 69 146 0912
01 61 115 0912

تلفن:

55247575 (021)
55247576 (021)

ایمیل :
betonazadegan@gmail.com

درباره بتن آزادگان

این واحد تولیدی با تولید و توزیع بتن با کیفیت و مطابق با استاندارد های داخلی و بین المللی تاکنون مفتخر بوده به عنوان یکی از برترین تولید کنندگان بتن آماده استاندارد در سطح شهر تهرانباشد.